Veel gezochte termen

Psychosenet blog

De strijd van J. – tussen kanker, psychose en afscheid

Jacqueline leefde samen met J. en twee zoons. J. overleed juli 2023 aan darmkanker. Naast de kanker kreeg J. een delier, psychoses en manie.

Jacqueline leefde 24 jaar samen met J. en hun twee zoons. J. overleed juli 2023 aan darmkanker. Naast/door de kanker kreeg J. een delier, psychoses en manie. Jacqueline streeft daarom ook naar meer aandacht en onderzoek naar de verbanden tussen kanker en de psychiatrie.

Obama moet het weten!

“We moeten Obama nog informeren over mijn ziekte” zegt J. “Obama?” reageren zoon B. en ik van de zenuwen giechelig. “Ja Obama” antwoordt J. bloedserieus. “Oké” herstel ik me snel “Ik weet niet of dat lukt, maar ik zal het proberen. Verder nog iemand?” “Nee verder niemand” zegt J. gerustgesteld.

Toen J. naast kanker psychoses ontwikkelde, ging ik googelen op ‘kanker en psychiatrie’, ‘kanker en psychose’ en ‘dexamethason en psychose’ in een wanhopige poging om een beetje grip te krijgen, het leverde zo goed als niks op. Omdat ik iedereen die in mijn schoenen komt te staan, een steun in de rug gun, stuurde ik onlangs een mail naar diverse relevante organisaties/websites met het verzoek dit op te pakken. Ik hoop dat dit veel en goede inhoudelijke informatie gaat opleveren, maar vanuit psychosenet kreeg ik de reactie: “Mooie vraag, je bent van harte welkom om een mooie, persoonlijke blog te schrijven.” Die handschoen pak ik bij deze op.

Van kanker diagnose naar delier

Zo’n drie weken voor ons Obama-gesprek, had J. de diagnose darmkanker gekregen, met uitzaaiingen in lever, longen en lymfeklieren. Al voor de diagnose was hij 10 kilo afgevallen en ernstig verzwakt. Nu kwam daar een toenemende verwardheid bij, Obama bleek slechts het begin. Aan het einde van de week, belandden we na een levensgevaarlijke autorit volledig in paniek op de spoed. Een veel te laag zoutgehalte in zijn bloed werd gezien als de oorzaak, maar daar bleef het niet bij.

Van delier naar psychose en meer

Toen het delier verholpen was, volgde na de eerste chemo een psychose, die werd toegeschreven aan het medicijn dexamethason. In de periode daarna werd het pas echt ingewikkeld. De psychiater ging er vanuit dat J. door een antipsychoticum steeds stabieler zou worden, dus mocht hij naar huis, maar het ging niet goed.

Eerst paniekaanvallen met waanbeelden en doodsangsten, daarna via hypomanie naar manie. De manie eindigde in een nieuwe psychose en toen J. daar met de juiste medicatie uitkwam, sloeg de kanker genadeloos toe, via een laatste terminaal delier, zakte hij langzaam weg en overleed minder dan vier maanden na de diagnose darmkanker.

Dit was voor ons natuurlijk niet te doen, zoveel ellende, dit tempo, de wisselwerking tussen kanker en psychiatrie, de diagnoses en medicatie die steeds niet afdoende bleken, terwijl wij in de tussentijd de brokken moesten lijmen. Ik realiseer me heel goed dat ons verhaal extreem is, maar toch is het niet hoog tijd voor meer aandacht voor/onderzoek naar de combinatie kanker en psychiatrie?

Verlies voor het verlies

Het verdrietige is dat je in een andere werkelijkheid komt te leven en elkaar daardoor al voor het echte afscheid steeds meer kwijt raakt. Dat doet de kanker eigenlijk al, hij gaat binnenkort dood, jij leeft door. Ook al voel je, je juist met al dat verdriet zo met elkaar verbonden, je loopt een andere weg.

Dat werd natuurlijk versterkt door alles wat er daarna gebeurde. Ik weet niet hoe het is om zo verward te zijn, in paniek, manisch. Hij heeft geen idee hoe het voor mij voelt om daar getuige van te zijn. Bovendien wist J. na afloop vaak niet meer wat er allemaal was gebeurd, terwijl ik die ‘films’ ook nu nog zo af kan draaien. Een manie is wel de ultieme vorm van elkaar kwijt raken.

Na J’s. dood las ik in een artikel dat conflict bij manie onvermijdelijk is en dat iemand met manie zich vaak tegen zijn partner keert. Had ik dat maar eerder geweten, had een hoop verdriet gescheeld en wellicht had ik er dan ook beter op gereageerd.

Echt luisteren naast de medicatie

De zorg voor J. was goed, betrokken en zorgzame verpleegkundigen, oncoloog en psychiaters, warme en veilige opnameplekken. Toch denk ik dat er nog veel ruimte is voor verbetering. De focus ligt zowel bij oncologie als psychiatrie op medicatie/behandeling.

J. had zoveel behoefte aan iemand die hem zag, luisterde, echt luisterde, ook of misschien wel vooral toen hij de weg helemaal kwijt was. Uiteindelijk troffen we gelukkig een fantastische geestelijk verzorger, die zelfs toen J. over werd geplaatst bleef langskomen.

Dat was goud waard. Maar eigenlijk denk ik dat er al veel eerder een brede, meer holistische blik had moeten zijn. Soms denk ik zelfs, als er nou in plaats van chemo vol was ingezet op welbevinden en kwaliteit van leven, een psycholoog en maatschappelijk werker in plaats van of naast de oncoloog en psychiater, zou dat niet veel beter zijn geweest?

Betrokkenheid, erkenning en zorgzaamheid

Ook voor mij waren er veel lieve mensen. De stomaverpleegkundige die door roeien en ruiten ging om informatie boven tafel te krijgen, tevergeefs, maar het feit dat ze het probeerde, de betrokkenheid, dat deed ons zo goed.

De verpleegkundige die zei: “Ik snap wel dat Jacqueline bang is dat J. weer zomaar naar huis gestuurd wordt, dat is tenslotte al twee keer eerder gebeurd”. De verpleegkundige die me naar huis stuurde toen ik er helemaal doorheen zat. Dit zorgt voor erkenning en het gevoel van zorgzaamheid door een ander.

Maar daar staat tegenover dat ik niet altijd gehoord werd, vaak voor een fait accompli stond, informatievoorziening tekort schoot en er zorg op mijn bordje terecht is gekomen die de mantelzorg ver te boven gaat, met name thuis in die voor onze zoons en mij afgrijselijke manische fase.

Het afscheid

Gelukkig was J. voor zijn dood nog een korte periode wat helderder, met in ieder geval één moment van echt contact. Dat koester ik. Verder lukt het gelukkig steeds vaker om de oude J. weer voor de geest te halen.

In zijn psychoses was J. geobsedeerd door de oorlog in Oekraïne, wereldvrede, energiebesparing, verduurzaming, hij ging het allemaal regelen. Putin op een zijspoor zetten, hij wist hoe het moest. Door de inbreng van J. zou Biden de verkiezingen winnen, daar had hij allemaal geweldige ideeën over, dus hij moest en zou het campagneteam van Biden bereiken. Gelukkig heeft hij de overwinning van Trump niet meer meegemaakt, ik moet er niet aan denken wat dat bij hem teweeg had gebracht.

Meer lezen over de Psychiatrie en Kanker?

Heb je een vraag?

Onze experts beantwoorden jouw vraag in het online Spreekuur van PsychoseNet. Gratis en anoniem.

Ken je de hoofdstukken van PsychoseNet al?

De professionals van PsychoseNet schreven deze hoofdstukken met betrouwbare, hoopgevende informatie.

 Psychose is de staat waarin iemand de wereld waarneemt door de bril van zijn eigen angstige, spirituele of andere emoties, en daar zó intens in opgaat dat andere mensen het niet meer kunnen volgen. Het is een staat waarin alles om je heen zwanger is van persoonlijke betekenis.
Is de energiehuishouding te laag afgesteld, dan ben je somber en kun je niets (depressie). Als de energiehuishouding te hoog is afgesteld barst je van de energie, dan doe je veel en voelt het alsof je alles kunt (manie of hypomanie).
Contact hebben met mensen en je verhaal vertellen helpt om weerbaarheid tegen depressie op te bouwen, om te stimuleren en om je leven (opnieuw) vorm te geven.
Hoe je de wereld en de mensen om je heen beleeft is anders. Het kan heel moeilijk voor je zijn om andere mensen te vertrouwen en veilige relaties met andere mensen te ontwikkelen. Je bekijkt de wereld door een hele andere bril dan iemand die een veilige jeugd heeft gehad.
Bij de behandeling van een psychose, manie, depressie of trauma wordt soms medicatie voorgeschreven. Het is verstandig om samen met je behandelaar door de tijd te blijven monitoren of afbouwen of verminderen van je medicatie mogelijk is.
Herstellen is lastig. Waar het om gaat is dat de persoon en zijn naasten bijgestaan worden bij een persoonlijk en vaak moeilijk proces van leren om zoveel mogelijk ‘je ding’  te kunnen doen ondanks de kwetsbaarheid.
Welke behandelingen zijn mogelijk als je te maken hebt met psychose, trauma of stemmingsklachten? En welke behandeling past het beste bij jou? Dit kan een behoorlijke zoektocht zijn.
De omgeving kan veel voor iemand betekenen.  Naasten hebben net zo hard ondersteuning nodig, bijvoorbeeld van een familievertrouwenspersoon of familie-organisatie.
Psychische klachten en verslaving gaan vaak hand in hand. Kan een verslaving ontstaan door psychische klachten? Kan middelengebruik psychische klachten of klachten verergeren? We vertellen je er meer over in dit hoofdstuk.
Alles over Psychose
Alles over Bipolariteit
Alles over Depressie
Alles over Trauma
Alles over Medicatie
Alles over Hulp en Herstel
Alles over Behandeling en Zorg
Alles over Naasten
Alles over verslaving
previous arrow
next arrow

Reacties

2 reacties op “De strijd van J. – tussen kanker, psychose en afscheid”

  1. Roelof

    Dit komt vaker voor. Mijn vader heeft 3 jaar voor zijn overlijden een delier gehad na een dissectie van de aorta. Dat is wanneer de binnenwand van de aorta loslaat vann de buitenwand.
    Later heb ik zelf ook een dissectie van de aorta gehad. Na een operatie daaraan heb ik ook een delier gehad. Vooral voor de mensen in mijn omgeving was dat een heel enge ervaring, vooral voor mijn vrouw. Naar aanleiding van jouw blog hebben we het er tijdens het middagmaal nog over gehad.
    Sterkte.

  2. Roos

    Beste Jacqueline,

    Wat erg zo niet verschrikkelijk dat jullie dit hebben meegemaakt in de fase van ziekte en sterven
    Hoop dat idd de mooie herinneringen weer zullen toenemen aan je partner
    En ja wat de oorzaak was van je man zijn psychose? Medicatie of toch het samenspel hersenen/darmen. Het onderzoek naar het laatste staat in kinderschoenen maar is wel al iets meer over bekend.
    Goed, dat je je verhaal doet tbv anderen en sterkte

    Hartelijke groet

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *