Veel gezochte termen

De PsychoseNet Kennisbank

Beantwoord door

Auteur

expert avatar

Larinda Bok-van der Voet is Specialist Hoogbegaafdheid. Zij begeleidt volwassenen met hoogbegaafdheidskenmerken bij problemen die zij door hoogbegaafdheid ervaren.

Larinda is ervaringsdeskundige en heeft 40 jaar verpleegkundige en managementervaring in o.a. de GGZ en geriatrie. Ze schreef het boek: ‘Had ik dit maar eerder geweten over ACT & hoogbegaafdheid’. 

Hoe onderscheiden hoogbegaafdheid, hooggevoeligheid en ADHD zich van elkaar?

Vraag

Afgelopen zomer heb ik de diagnose ADHD gekregen en ik ben ook hooggevoelig. De laatste tijd heb ik ook het gevoel dat ik hoogbegaafd ben. In vergelijking met collega’s denk ik bijvoorbeeld heel anders en vaak sneller, en heb ik overal vaak wel oplossingen voor.

Ondertussen heb ik veel kennis vergaard over hoogbegaafdheid. Tegen twee mensen in mijn omgeving heb ik pas geleden gezegd dat ik ze hoogbegaafd vond lijken, en dit bleek te kloppen (zij hadden zich laten testen). Ik kreeg de vraag ook terug van hen, maar ik weet niet of ze gewoon aardig wilden zijn of dat zij het echt meenden.

Ik hoef niet per se een diagnose, maar ben benieuwd wat u kunt vertellen over de mogelijke overlap van hoogbegaafdheid en hooggevoeligheid met ADHD.

Bij voorbaat dank!

Antwoord

Beste A.,

Je stelt herkenbare vragen waar veel mensen in het ontdekkingsproces van hoogbegaafdheid mee kampen. Je geeft zelf al aan dat je kennis over hoogbegaafdheid hebt en dat je tegen twee andere mensen hebt gezegd dat je hen op hoogbegaafden vond lijken. Ga er maar van uit dat deze mensen je serieus nemen en dat hun vraag aan jou oprecht is. Mensen met kenmerken van hoogbegaafdheid zijn vaak eerlijk en open en zijn nieuwsgierig naar hoe anderen het beleven.

Met betrekking tot het verschil tussen ADHD en hoogbegaafdheid is er nog weinig wetenschappelijk onderzoek gedaan. Googel eens op de termen ADHD en hoogbegaafdheid en je vindt er wel iets over.

Hoogbegaafdheid kan de symptomen van ADHD ook maskeren waardoor het moeilijker is een juiste diagnose te stellen.

Er is een overlap in de symptomen van ADHD en hoogbegaafdheid. Denk aan impulsiviteit, hyperactiviteit en problemen met aandacht. Echter de oorzaak is verschillend.

We weten nog niet genoeg over beide concepten om er harde uitspraken over te doen. Wel is bekend dat kenmerken van ADHD samenhangen met een gebrek aan zelfcontrole, terwijl de kenmerken van hoogbegaafdheid samenhangen met een hoog denktempo.

Er is nog een belangrijk verschil tussen ADHD en hoogbegaafdheid: de kenmerken van ADHD komen in bijna alle situaties tot uiting, terwijl de kenmerken van hoogbegaafdheid die overlap vertonen met ADHD (denk aan snel verveeld raken) in sommige situaties tot uiting komen.

Vaak zijn mensen die kenmerken hebben van ADHD zich niet bewust van hun gedrag, terwijl hoogbegaafden zich erg bewust van hun gedrag zijn en hier goed op kunnen reflecteren.

Als je duidelijkheid wil hebben is het helpend om advies te vragen aan iemand die bekend is met hoogbegaafdheid en met ADHD. Ik moet wel toegeven dat hulpverleners met kennis van zowel ADHD als hoogbegaafdheid, niet makkelijk te vinden zijn. In het kwaliteitsregister hoogbegaafdheid (KRHB) of landelijk kennisnetwerk psychiatrie & hoogbegaafdheid (LKPHB) vind je namen van hulpverleners die kennis hebben van hoogbegaafdheid.

Ik hoop dat je iets meer inzicht krijgt in beide concepten en ik wens je toe dat je handvatten vindt/krijgt om jezelf nog beter te begrijpen en goed leert omgaan met de neurodivergente kenmerken die je hebt.

Hartelijke groet,

Larinda Bok

Beantwoord door: Larinda Bok op 4 maart 2025

Gerelateerd

Meer over

ADHD
Hoogbegaafdheid
Neurodiversiteit

Lees ook